Kiedy na terapię? Lista objawów.

Przedstawiamy poniżej listę niepokojących objawów, które mogą pojawić się w zachowaniu dziecka i które powinny skłonić rodziców do odbycia wizyty u neurologa. Lekarz dokona oceny neurorozwojowej dziecka, wyjaśni wątpliwości, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wyda skierowanie na rehabilitację.

Niepokojące objawy mogą dotyczyć emocji, nadmiernego płaczu, trudności z zasypianiem lub zaburzeń odruchu ssania. Rodzice powinni zaobserwować, czy u dziecka pojawia się częsty i uporczywy płacz bez wyraźnego powodu, ostry krzyk, nadmierne reakcje lękowe podczas codziennej pielęgnacji dziecka, podczas kąpieli, podczas zmiany pozycji. Niemowlęta z takimi problemami mogą okazywać niezadowolenie podczas podnoszenia ich, przytulania, także podczas karmienia prężą się i denerwują, nie umieją czasem chwycić piersi, albo skoordynować ssania z połykaniem. Ma się wrażenie, że pomimo głodu są zbyt pobudzone , aby zaspokoić swoje potrzeby.


U noworodków musi zwracać uwagę zbyt mała ilość snu na dobę, trudności w usypianiu dziecka i płytki sen oraz łatwe wybudznie.Może się zdarzyć, że dziecko będzie nadmiernie spokojne i wtedy niepokojącymi objawami są: brak zainteresowania ludzką twarzą, brak kontaktu wzrokowego, słabe reakcje na bodźce słuchowe, mała ruchliwość dziecka.

Niepokojące objawy ruchowe to: drżenia kończyn lub bródki, drgawki, utrzymujące się asymetryczne ułożenie i zachowania sugerujące większą swobodę ruchów jednej rączki czy jednej nóżki w stosunku do strony przeciwnej. Po okresie fizjologicznej asymetrii oczekujemy pod koniec trzeciego miesiąca życia jednakowej aktywności prawych i lewych kończyn, utrzymania symetrii tułowia i symetrycznego ustawienia głowy w leżeniu zarówno na plecach jak i na brzuchu. Podnoszone nóżki nie powinny stale opadać na jedną stronę. Piąstki powinnny pozostawać przez większość czasu otwarte, a kciuk odwiedziony. Obserwujemy czy ustawiane są jednakowo stopy dziecka i czy oba biodra są jednakowo odwiedzione.

Niepokojącym zachowaniem już w pierwszych tygodniach życia są: prężenia całego ciała i odginanie do tyłu głowy przy jednoczesnym prostowaniu nóg i napinaniu kończyn górnych w silnym zgięciu lub wyproście z zaciśniętymi mocno piąstkami i schowanymi w nich kciukami.

Często problemem dzieci w pierwszym kwartale życia jest wiotkość powłok przedniej ściany brzucha. Widać u tych dzieci rozdęcie i zcieńczenie mięśni prostych brzucha. Stan taki nie jest sam w sobie schorzeniem, ale wskazuje, że mogą występować trudności z koordynacją ruchową między pasem barkowym i pasem biodrowym. Niewydolność mięśni brzucha utrudnia dżwiganie nóg nad podłoże i stabilizowanie miednicy, utrudnione jest przyciąganie głowy do klatki piersiowej i zaburzona jest praca powiązanych ze sobą łańcuchów mięśniowych co może mieć w przyszłości znaczenie w powstawaniu wad postawy.

Pierwsze oznaki zaburzeń neurorozwojowych to:

 • nadmierne odginanie głowy oraz mostki i reakcje odgięciowe tułowia,
 • prężenia kończyn dolnych,
 • baletowe ustawianie stóp z przywiedzeniem przodostopia,
 • trudności zginania i odwodzenia kończyn podczas toalety i ubierania niemowlęcia,
 • drżenia kończyn
 • silne i częste zaciskanie piąstek,
 • przywodzenie kciuka pod koniec pierwszego kwartału oraz w późniejszym okresie,
 • niechęć dziecka do leżenia na brzuchu pod koniec pierwszergo kwartału oraz w późniejszym okresie,
 • nadmierna i nieuporządkowana ruchliwość dziecka,
 • nadwrażliwość, niepokój, małe zapotrzebowanie na sen,
 • trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z najbliższymi,
 • drgawki, bezdechy, wyłączenie świadomości
tekst zaczerpnięty ze strony www.fizjoterapia.waw.pl
image
Kalendarz szkoleń
 

Kalendarz szkoleń

Sprawdż aktualne terminy szkoleń. Wejdź i zapisz się na dogodny termin. Zapraszamy

W celu zamówienia książki prosimy wysłać maila na adres biuro@acentrumszkolenia.pl - odeślemy szczegółowe informacje.

Kontakt z nami

W razie pytań w sprawie szkoleń, terapii lub terminów, prosimy o kontakt pod nr. tel.: (22) 846 53 98 lub emailem biuro@acentrum.pl

Napisz do nas

 • Terapia ręki

  Dostępna jest już długo oczekiwana książka "Terapia ręki"Więcej informacji jak zamówić. Read More
 • Metoda NDT-Bobth

  Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego. Read More
 • Szkolenia i warsztaty

  Nowe terminy szkoleń w ośrodku aCentrum. Wejdź i sprawdź aktualny kalendarz szkoleń. Zapraszamy na szkolenia. Read More
 • Kiedy na terapię?

  Przedstawiamy poniżej listę niepokojących objawów, które mogą pojawić się w zachowaniu dziecka i które powinny skłonić rodziców do odbycia wizyty u neurologa. Read More
 • 1